V rámci medzinárodnej spolupráce medzi východnými kňazskými seminármi v Európe mala skupina štrnástich seminaristov spolu s otcom rektorom a vicerektorom Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove možnosť navštíviť gréckokatolíckych seminaristov v poľskom Lubline. Stretnutie sa uskutočnilo v dňoch 20. – 22. apríla 2018 v Metropolitnom kňazskom seminári v Lubline, kde sa na kňazskú službu pripravujú okrem seminaristov latinského obradu aj bohoslovci
východného obradu.
V piatok, po príchode do kňazského seminára, nás poľskí bohoslovci srdečne privítali a prijali medzi seba. Nasledoval pozdravný príhovor vicerektora ks. Bogdana Pańczaka, ktorý nám v krátkosti predstavil kňazský seminár, históriu Gréckokatolíckej cirkvi v Poľsku a jej významné osobnosti, ako aj súčasný život gréckokatolíckych veriacich v regióne Lublina. Potom sme sa mali možnosť bližšie zoznámiť s poľskými bohoslovcami, ktorí nás previedli areálom kňazského seminára, umožnili nám nahliadnuť do priestorov seminárnej budovy a popri tom sme sa rozprávali a zdieľali o spôsobe kňazskej formácie, duchovnom povolaní a o živote v seminári. Po chutnej večeri sme si vyrazili na spoločnú prechádzku mestom a pochutnali na kvalitnej poľskej zmrzline.
Na druhý deň ráno sme v seminárnej kaplnke byzantského obradu spoločne slávili svätú liturgiu. Dopoludnia sme navštívili tretí najväčší koncentračný tábor Majdanek, ktorý sa rozprestiera v blízkosti mesta. Je akousi spomienkou na hrôzy druhej svetovej vojny a holokaustu, ktorého krutosť dodnes nemôžeme pochopiť. Boli sme svedkami miest, kde ťažko pracovali nevinní ľudia, kde boli týraní, zosmiešňovaní a nakoniec chladnokrvne popravení. Na tomto mieste podstúpil mučenícku smrť aj jeden z našich gréckokatolíckych kňazov otec Emilián Kovč, ktorý bol v roku 2001 pápežom Jánom Pavlom II. vyhlásený za blahoslaveného. Popoludní sme cestovali smerom na východ do mesta Chelm, ktoré bolo v minulosti centrom dnes už neexistujúcej Chelmskej eparchie. Nachádza sa tam nádherná bazilika zasvätená Narodeniu Panny Márie, ktorá bola pôvodne katedrálnym chrámom spomínanej eparchie. Po návrate do Lublina sme sa spoločne pomodlili veľkú večiereň a o zážitkoch z krásneho dňa sme sa porozprávali pri chutnej večeri…
Ešte aj v posledný deň našej návštevy bol pre nás pripravený bohatý a zaujímavý program. Po modlitbe nedeľnej utierne sme boli účastní na svätej liturgii v drevenej cerkvi Narodenia Presvätej Bohorodičky, ktorá je zároveň miestnym farským chrámom gréckokatolíckych veriacich v Lubline. Zaujímavosťou bolo, že po skončení svätej liturgie, bol pre deti a mládež pred chrámom pripravený pestrý program v podobe zábavných tancov a hier. Tieto aktivity značne prispievajú k budovaniu, ale aj utužovaniu vzťahov medzi veriacimi. Čakala nás ešte návšteva Katolíckej univerzity v Lubline a na záver sme navštívili Lublinský zámok, v ktorom je uchovávaný najvzácnejší
poklad mesta. Je ním kaplnka Najsvätejšej Trojice v gotickom architektonickom štýle, zdobená úchvatnými freskami, ktoré sú staré už vyše 600 rokov. Na záver sme sa s vďačnosťou rozlúčili a s množstvom pekných spomienok sme sa vrátili naspäť na Slovensko.
Informoval Martin Tokár